Lujatel Logo
Košík   Registrovať | Prihlásenie | Zaslanie hesla

Ako vybrať správne elektrické ručné náradie

Ako vybrať správne elektrické ručné náradie pre moje použitie?

Tu sú uvedené základné odporúčania, ktoré pomôžu pri správnom výbere elektrického ručného náradia

  • Pri výbere elektrického ručného náradia treba zvážiť či náradie je pre príležitostné používanie na byte , alebo pre domáceho majstra, ktorý každý víkend pracuje v dielni, okolo domu, či v garáži. Tomu zodpovedá aj zaťažiteľnosť náradia. V oboch prípadoch však treba počítať s tým, že pre každodenné používanie je treba siahnuť po profesionálnom náradí. Znamená to, že hlavné komponenty sú navrhnuté na deklarovaný výkon. Silný tlak na vibračnú brúsku, vŕtačku či sekacie kladivo spôsobia buď zlyhanie motora, alebo niektorej z jeho mechanických častí. Vyhýbajte sa preťažovaniu a dajte náradiu čas na oddych a chladnutie.


  • Dobré univerzálne náradie neexistuje. Kombinované náradie je tiež určené na vykonávanie jedného hlavného druhu práce. Ďalšie funkcie, ktoré náradie umožňuje sú doplnkové a je možné ich použiť iba v prípade, že ich zaťaženie bude od 15 do 20% z navrhovaného rozsahu práce. Napríklad – vŕtačka je na vŕtanie, ale v obmedzenej miere s jej pomocou môžeme skrutkovať, vŕtať príklepom, brúsiť či miešať. Ale musíme si byť vedomí, že pri doplnkových funkciách je náradie nadmerne zaťažované a môže skôr či neskôr dôjsť ku jeho zlyhaniu. Náradie vždy používajte v súlade s návodom na použitie.


  • Cenový rozdiel medzi profesionálnym a neprofesionálnym náradím môže byť veľmi výrazné.


  • Zásadnú úlohu pri výbere značky náradia je kvalita záručného a pozáručného servisu. Jeho rýchlosť vybavenia a dostupnosť náhradných dielov aspoň na 10 rokov staré náradie.


  • Profesionálne elektrické ručné náradie je navrhnuté pre väčšie a dlhodobejšie zaťaženie. Je prispôsobené na prostredie v ktorom bude používané a na dĺžku nepretržitého použitia. A to hlavne vlastnou konštrukciou, kvalitou použitých materiálov. Telo prístroja musí byť ergonomické, pohodlné na držanie pri dlhotrvajúcej práci. Prvky kontroly a obsluhy sú ľahko prístupné a chránené proti náhodnému spusteniu náradia. Kladie sa tu dôraz na bezpečnostné prvky chrániace obsluhu pri práci.


  • Elektrické ručné náradie určené pre občasné použitie v domácnosti a domácich majstrov. Má slabšie konštrukčné prevedenie a vyžadujú pracovné prestávky v pravidelných intervaloch. Je konštruované na nízky počet pracovných hodín, je hlučnejšie a viac vibrujú. Práve silné vibrácie Vám môžu pri častom používaní zničiť kĺby. Preto hygienické normy dovoľujú iba veľmi krátky čas práce s takýmto náradím. Ak si môžete dovoliť alebo je pre Vás vaše zdravie cenné tak sa vyhýbajte takýmto strojom a pracujte s kvalitným profesionálnym náradím. Práca s preťaženým náradím, alebo na hranici svojej kapacity vedie k jeho zlyhaniu.


Vysvetlenie niektorých symbolov funkcií používaných výrobcami náradia.

odsávanieOdsávanie prachu

Priamo na náradí do vrecka na prach a/alebo s viacúčelovým vysávačom.ElektronikaElectronika

Predvoľba otáčok pre nastavenie na každý druh práce.konštantná elektronikaConstant-Electronic

Zvýšenie výkonu pri zaťažení. Konštantné otáčky aj v záťaži.Bezpečnostná spojkaBezpečnostná spojka

Prešmikne pri zaseknutí nástroja, aby nedošlo k úrazuVibrácieVibration - Control

Patentovaná systém tlmenia vybrácii náradia pre zníženie zdravotných problémovKaždý výrobca používa svoje symboly funkcií a pre ich význam sa treba informovať. Ak ste našli pri náradí symbol, ktorého význam nepoznáte radi vám poradíme.
Akcie

Zobraziť všetko